Studium Gitary Klasycznej w Kielcach powstało z pasji i miłości do dobrej muzyki. Zostało założone przez Jerzego Pikora w roku 1992 przy Kieleckim Centrum Kultury.

Jerzy Pikor jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Krzysztofa Sadłowskiego.

Studium ma zadanie przede wszystkim rozbudzać i rozwijać zdolności artystyczne uczniów, kształtować wrażliwość muzyczną, umuzykalniać oraz przygotowywać wrażliwych i świadomych twórców i odbiorców sztuki, a bardziej ambitnych solidnie przygotowywać w celu kontynuacji dalszej nauki na uczelniach muzycznych.

Studium animuje ruch gitarowy na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. Organizuje wiele koncertów wspólnie z Kieleckim Centrum Kultury, Muzeum Narodowym w Kielcach[dawny Pałac Biskupów Krakowskich] Filharmonią Świętokrzyską i Pałacykiem Zielińskiego.Placówka ta razem z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im.Ludomira Różyckiego w Kielcach organizuje od 16 lat Wojewódzki Konkurs Gitarowy.

Przez 24 lata istnienia  uczyło się w Studium jak dotąd ponad 1400 uczniów. Wielu z nich kontynuuje naukę na Akademiach Muzycznych bądź je ukończyło m.in.;

Tomasz Grzybowski | AM – Kraków
Filip Tuz | AM – Kraków
Antoni Jastrzębski | AM – Warszawa
Łukasz Dziuba | AM – Kraków
Michał Jasionowski | AM – Kraków
Michał Powązka | AM – Kraków
Daniel Mrożek | AM – Katowice
Sebastian Turowski-USA
Katarzyna Kopacz-USA

Absolwentem Studium jest też aktualnie bardzo znany w Polsce i na świecie, czołowy przedstawiciel fingerstyle gitarzysta Piotr Restecki.

Naszym uczniem jest też zwycięzca IX edycji „Must be the music ” 14-to letni Marcin Patrzałek.